Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

EKKO - KONCERT

JUN
21

EKKO - KONCERT


Onsdag d. 21. juni 2023, kl. 20:00
Hans Egedes Kirke, Vardegade 14, 2100 København Ø
EKKO ved Frithjof Toksvig
100 kr.
EKKO - KONCERT

EKKO’s musik trækker på Frithjof Toksvigs erfaringer fra filmmusikkens billedunderstøttende og billedskabende toner og Deepfried Togumas rolige rytmer. 

EKKO er evig behagelig, men aldrig behagesyg, og Frithjof Toksvig forstår i den grad at lade lytteren danne sine egne cinematiske oplevelser bag de lukkede øjne, mens musikken flyder frit i ørerne. 

EKKO har udgivet 3 albums: “I Know I Am Human” (2007), “Any Given Sunday” (2011) og “Meltdown” (2018). Nummeret “Rehearsal” fra debut-albummet var med på Trentemøllers compilation “Late Night Tales” (2011). Siden 2008 har Toksvig desuden været en del af projektet Vi Sidder Bare Her sammen med Mikael Simpson og Jørgen Leth. Sideløbende har Frithjof Toksvig en imponerende karriere som filmkomponist, hvor han har skabt musikken til en lang række prisbelønnede biograf- og novellefilm, dokumentarer og radiodrama. 

På scenen finder man følgende besætning: 

Niclas Tange (Sølvstorm) – trommer/samples 

Georg Rune Andersen (Sølvstorm) – bas, guitar 

Jacob Ulstrup (Ulige Numre) – keyboards 

Frithjof Toksvig – guitar og pedalsteel


Billetbestilling via dette link BILLET